Topografia działki

Kupno odpowiedniej działki w dobrej cenie jest dzisiaj nie lada wyzwaniem. Podczas wyboru gruntu liczy się każdy najmniejszy szczegół, który zaważyć może na tym czy na daną działkę się zdecydujemy czy wręcz przeciwnie.

Bardzo istotną kwestią podczas wyboru działki jest jej topografia. Mowa tutaj o ukształtowaniu terenu, które nierzadko jest pochyłe, zalewowe czy też zasypowe. Na takie tereny należy uważać i zwracać szczególną uwagę. Niejednokrotnie działki o niekorzystnej topografii złuszczając ich właścicieli do sporych inwestycji, w postaci dodatkowych prac budowalnych, których celem jest zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa użytkownikowi działki.

O położeniu działki oraz jej bezpośrednim otoczeniu dowiedzieć można się przede wszystkim z planu zagospodarowania przestrzennego, ale również z Geoportalu prowadzonego przez gov, w którym to znajdują się informacje na temat rzeźby terenu, podziemnego uzbrojenia terenu, a także znaleźć tam można zdjęcia lotnicze czy mapy topograficzne.
Warto pamiętać, że nawet jeśli działka mimo niefortunnego położenia nadaje się pod inwestycję to zminimalizować należy ryzyko związane z potencjalnym ryzykiem płynących z zagrożeń zewnętrznych.