Podatek od zakupu działki

Po dokonaniu zakupu działki należy pamiętać o konieczności odprowadzeniu podatku. Jeśli decydujemy się na zakup działki od osoby fizycznej, pod budowę domu jednorodzinnego, zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości. Należność zostanie potrącona przez notariusza na podstawie ceny sprzedaży. Nie warto jednak decydować się na podatnie zaniżonej kwoty na umowie sprzedaży w celu zmniejszenia podstawy opodatkowania, ponieważ tego typu transakcje stanowią częsty przedmiot kontroli urzędu skarbowego.

Jeśli uda się nam kupić działkę w bardzo okazjonalnej cenie, warto w umowie zawrzeć faktyczną wartość nieruchomości i zapłacić podatek od tej kwoty. Jeśli US wykryje nieprawidłowości, nabywca będzie zobowiązany do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami.
Jeżeli natomiast dokonujemy zakupu działki od przedsiębiorstwa, będącego płatnikiem podatku VAT, konieczne będzie zapłacenie nie 2% PCC, ale 23% podatku VAT. Podatek ten, w odróżnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych zawarty jest w cenie i wyrażony w kwocie brutto. Przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się ze sprzedającym czy działka jest opodatkowana podatkiem VAT aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Jeśli od transakcji zostanie odprawione 23%, notariusz nie potrąci 2% PCC.