Jak zaprojektować dom?

Każdy ma inne wyobrażenie o własnym domu. Bardzo często jesteśmy w domu, który nam się podoba, zapamiętujemy wnętrze, a następnie chcemy, aby nasz dom przypominał tamten. Zdarzają się również sytuacje, gdy pomysł na nasz dom jest bardzo oryginalny. 

Wybierając odpowiedni projekt domu, musimy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, aby zapewnić sobie komfortowy start w wygodny dom.

Analizując projekty domów na konkretną działkę pod kątem formalnym, potrzebujemy wypisu i wyrysu z MPZP lub określonych dla działki Warunków Zabudowy oraz mapy zasadniczej, z której możemy wyczytać wymiary działki, układ dróg i sąsiedztwo terenu inwestycji. 

Kolejnym krokiem jest sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu. Jest to etap wymagający zaangażowania i cierpliwości, biorąc pod uwagę ogromną ofertę projektów typowych dostępnych na rynku. 

Analizując projekty, warto pamiętać, że wybrany projekt można zmienić i udoskonalić. Niektóre nieznaczne zmiany w projekcie można wykonać bezpłatnie lub na etapie budowy domu.